Eleganckie poncha i palta

W chłodne jesienne wieczory i mroźne zimowe popołudnia warto mieć w szafie coś, co sprawi, że żadna temperatura nie będzie nam straszna. Chodzi o okrycie wierzchnie, które otuli swojego właściciela i ogrzeje go nawet w najmroźniejsze dni. Myśląc o takim okryciu, pierwsze co przychodzi na myśl to palto. Palto jest tradycyjnym płaszczem, który nie tylko dawniej, ale i dziś można swobodnie nosić zimą. Jest bowiem nie tylko modne (a co za tym idzie: ponadczasowe), ale także zapewnia świetną ochronę przed zimnem. Nieco oryginalniejszą formą zimowej ochrony jest poncho.

Poncho jest oryginalnym okryciem damskim, które może nosić zarwano kobieta praktyczna, jak i kobieta ceniąca sobie modny wygląd. To płaszcz, który swym kształtem przypomina czworobok z wyciętym na środku otworem. Poncho jest bardzo charakterystycznym strojem meksykańskim, wywodzi się nawet z Łacińskiej Ameryki, gdzie noszą go przede wszystkim Indianie. Bardzo szybko jednak fason ten rozprzestrzenił się również na inne kontynenty i dziś jest jednym z najmodniejszych jesiennych i zimowych okryć kobiecych.

Co ciekawe, poncho jest niezwykle uniwersalną częścią garderoby, bowiem można ją nosić właściwie do każdego stroju: czy to do spodni, czy to do spódnicy – jest idealne zarówno do pracy, jak i na randkę. Poncho nie ogranicza ruchów, a dodatkowo można pod nie założyć nieograniczoną ilość ubrań (zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku klasycznych kurtek czy płaszczy.

Każda kobieta w swojej szafie powinna mieć poncho – niezależnie od swojego wieku. Poncho jest bowiem elementem garderoby, którego nie da się w żaden sposób przypisać do określonej grupy wiekowej. Tutaj nie fason jest wyznacznikiem wieku, ale przede wzór. Poncha mogą być zarówno jednolite kolorystycznie, np. beżowe czy kamelowe (zresztą bardzo eleganckie) – wtedy pasują do eleganckich kobiet po czterdziestce – jak i mogą być ozdobione fantazyjnymi kształtami i barwami, które będą pasowały do młodych kobiet w wieku dwudziestu czy trzydziestu lat. Tutaj jednak wszystko zależy od temperamentu danej kobiety.

Z czego jest wykonywane poncho? Najczęściej z wełny – bardzo często można spotkać fasony tego okrycia z golfem lub frędzlami. Poncho najpopularniejsze jest jesienią i zimą, ponieważ może dać wiele ciepła w chłodne dni…