Ciepłe płaszcze na zimę

Zima to pora roku, która daje najbardziej do myślenia – trzeba się bowiem dobrze do niej przygotować. Najlepiej już jesienią wybrać się na zakupy, których celem będzie odświeżenie zimowej garderoby. Najniezbędniejsze okażą się tu ciepłe swetry, buty (nieprzemakalne i utrzymujące stałe ciepło), a także kurtki i płaszcze.

Powszechnie panuje przekonanie, że kurtki są zdecydowanie cieplejsze niż płaszcze. Nie jest to jednak do końca prawdą – trzeba umieć wybierać. Jeden płaszcz nie jest równy drugiemu płaszczowi, dlatego do każdego trzeba podejść osobno. Na co zwracać uwagę, wybierając płaszcz? Przede wszystkim bardzo ważny jest materiał z jakiego płaszcz jest uszyty. Jeśli chcemy, żeby dobrze trzymał ciepło, powinniśmy wybrać taki, który wykonany jest z naturalnych materiałów, ponieważ dzięki nim ciało ma szanse oddychać i nie zaparza się, a co za tym idzie człowiek czuje się komfortowo: jest mu ciepło, nie czuje się zaś spocony. Czasami płaszcze mają dodatkowe podszewki, dzięki czemu są bardzo uniwersalne: można je nosić bez podszewki jesienią, a z podszewką zimą. Dość popularną alternatywą, która zapewnia ciepło podczas mroźnych dni są kożuszki.

UWAGA: Płaszcz nie musi być gruby, żeby być ciepły!

Istnieje wiele modeli zimowych płaszczy, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Jako że panie zdecydowanie częściej przywiązują wagę do swojego stroju, to one mają tu większe pole manewru. Projektanci prześcigają się w tworzeniu nowych fasonów płaszczy dla kobiet. Jedne mają kaptury zamiast kołnierzy, inne charakteryzują się raczej nietypowym krojem, nawiązując np. do mody lat sześćdziesiątych. Jedne są dłuższe – sięgają nawet do kostek (dzięki czemu można czuć ciepło na całym ciele), inne krótsze – sięgają jedynie do bioder (są jednak nieco bardziej praktyczne). Tutaj każda pani znajdzie coś dla siebie.

Każda kobieta powinna mieć w swojej szafie zarówno płaszcz zimowy, jak i zimową kurtkę. Płaszcz jest bowiem eleganckim okryciem, które można zakładać wybierając się na przyjęcia czy z oficjalną wizytą (kiedy chce się po prostu zrobić dobre wrażenie). Kurtka natomiast to raczej okrycie sportowe, które nadaje się do chodzenia na co dzień bez większych okazji.